De hogyan előzhetjük ezt meg? Tudatosan kialakított takarítási szokásokkal, és egy jól megszervezett rutinnal, ami ráadásul az otthoni konfliktusok elkerülésében is sokat segíthet. Mutatjuk, milyen szokásokat érdemes Önnek is kialakítani otthon, ha el szeretné kerülni a napokig tartó nagytakarításokat és az elharapódzó helyzeteket!
#1 Rutin-szerű feladatok, ütemezve
Akinek van tinédzser gyermeke, szinte biztos, hogy megkapja néha: „Anya! Már megint nincs kimosva a nadrágom?!” Tapasztalataink szerint ez az egyik leggyakoribb konfliktus – pedig könnyen elkerülhető lenne ütemezett feladatvégzéssel. Persze ez nem csak a mosásra igaz, de rengeteg más házimunkára is.
Ha naptár-szerűen megtervezik, hogy melyik házimunka mely napon kerül elvégzésre (például szerdán a színes ruhák, míg szombaton a feketék kerülnek a mosógépbe), és ezt következetesen be is tartja az egész család, azzal elkerülhetőek mind az ilyen típusú ércelődések, mind a felgyülemlett munka.
#2 Munkamegosztás, terv-szerűen
Ön is nehezen veszi rá a család többi tagját a takarításra, segítségre? A gyerekek szétdobált ruhái minden reggel újra teremnek a földön? Ha úgy érzi, hogy minden házimunkát Ön végez, lehet, hogy rossz a stratégiája.
A legtöbb esetben ugyanis a család többi tagja nem érzi magáénak a feladatot. Ha éveken át Ön porszívózott, és hirtelen rá szeretné bízni a felnövekvő nemzedékre, nehéz dolga lesz. Főleg, ha csak alkalomadtán szeretné a segítségüket kérni – ekkor ugyanis számukra ez „plusz munkává” válik, nem a mindennapok részeként, a saját feladatukként tekintenek rá… Arról nem is beszélve, hogy maguktól biztos, hogy nem jut eszükbe.
Tisztázzák hát, hogy mely feladat kihez tartozik – és az legyen is következetes! Azt minden család maga alakítja ki, hogy a házvezetésért felelős személynek mennyi segítségre van szüksége – ám azt érdemes rendszerbe foglalni. Sokkal könnyebben tartja majd be a gyermek is ha tudja, hogy szerda esténként Neki kell felporszívóznia.
#3 A legnehezebb feladat: pakoljanak állandóan!
A rest kétszer fárad, nem igaz? A takarításban főleg. Ha evés után mindenki a saját tányérját mosogatja el, ha átöltözés után nem maradnak ruhadarabok a földön, ha fogmosás után azonnal leöblítik a fogkrémmaradékot a csapról, az rengeteg időt meg tud spórolni az egész családnak.
Kezdetben talán mindenki nehézségekbe ütközik majd – hiszen ki ne szeretné az esti filmezés után csak úgy lerakni a popcorn-os tálat? :) Ám ha beidegződéssé válik, hogy mindent azonnal a helyére tesznek, simán megy majd a minden napi rendrakás, takarítás!
#4 Ne féljen segítséget kérni a nagytakarításhoz!
Akármilyen tudatosan is állnak a ház rendben tartásához, nagytakarításra minden évben szükség van. Ez pedig nem kis munka, pláne, ha egy ember viszi el a feladatot.
Érdemes hát a takarításból amolyan családi programot csinálni, ahol mindenkinek meg van a maga feladata! Ha egy kicsit lazábbra veszik a figurát, egy kis zenével, mókával enyhíthetik a kötelesség érzetet, és akár még jól is érezhetik magukat.
Ha azonban úgy érzi, hogy szeretné ezt az időt inkább pihenéssel, kikapcsolódással tölteni, keressen minket bizalommal – akár egy nap alatt megteremtjük a harmóniát otthonában.
Kommentek