Konyhaszekrény
A konyhaszekrény rendszeres tisztántartásáról hajlamosak vagyunk gyakorta megfeledkezni, annak ellenére, hogy a nyitott polcok, de még a zárt ajtók sem védik meg a bútorok belsejét a portól. Ezért ajánlott évente legalább egyszer mindent kipakolni, és kevés tisztítószert tartalmazó langyos vízzel alaposan áttörölni, majd szárazra törölni. Hasznos tipp, ha a szekrények általunk nem mindennap látott tetejére újságpapírt helyezünk ki, ami beszívja a zsíros port és kidobása után cserélhető. A péksütemények vagy kenyér tárolására használt helyet érdemes gyakran kitakarítani.
Szemetes
A szemetes talán a legtöbb kórokozó melegágya a konyhában, így érdemes naponta, de minimum 2 naponta kivinni annak tartalmát, és gyakran takarítani annak környékét, hiszen a kórokozókon túl igen kellemetlen szagokat is tud árasztani. Ezen felül pedig érdemes fedéllel rendelkező szemet kukát a konyhába kihelyezni és feltétlenül tegyünk bele szemeteszsákot is, hiszen így megkíméljük magunkat a tároló gyakori és felesleges mosogatásától.
Padló
Felmosás előtt mindenképpen érdemes alaposan felseperni, de javasolt a felporszívózás, hiszen így a felmosást is megkönnyítjük magunknak. A konyhai padló felülete sokszor a legkoszosabb a házban, ezért érdemes akár kétszer is alaposan felmosni. A rászáradt maradékokat és zsírfoltokat óvatosan kaparjuk fel. Ha a felmosást követően csíkokat látunk a padlón, tiszta felmosó vízbe tegyünk kevés ecetet. A padlóra kifröccsenő forró zsírra azonnal hideg vizet kell önteni, ami így megköt. Ügyeljünk továbbá az apró részletekre is, például, hogy a fugába lerakódott szennyeződést se felejtsük el eltávolítani. Azokban az időszakokban, amikor sokat használjuk a konyhát (pl. ünnepi készülődés) érdemes egy erre a célra használatos szennyfogó konyhai, vagy valamilyen olcsóbb szőnyeget a konyha padlójára kihelyezni, így ez a vendégek érkezése előtt könnyen eltüntethető.
Mosogató
A vízfoltok megelőzése érdekében, érdemes többször végigtörölni egy szárazronggyal. A vízkőmaradványokat pedig ecettel távolíthatjuk el. A lefolyó körül megjelenő barna elszíneződést úgy tüntethetjük el, hogy kevés mosogatógépbe való mosószert hígítunk forró vízzel, és hagyjuk, hogy kifejtse hatását a lefolyónál. A csapok, lefolyók tisztításához a legpraktikusabb, ha bevetünk egy fogkefét. Ha a lefolyó eldugul, próbáld ki a bórax és a forró víz kombinációját vagy megszüntetheted a dugulást ecettel és szódabikarbónával is.
Hasznos tippek konyha takarításhoz
- Étkezési ecet és szóda remek társ lehet a konyhai tisztításban is. Nincs szükség különösebb fertőtlenítőszerre. Általánosságban elmondható, minél jobban habzik egy tisztítószer, annál nagyobb az esély arra, hogy sarkokban vagy apró repedésekben egy habmaradványon baktérium telepszik meg.
- Semmiképp se várjunk a konyhában a nagytakarításig! A konyhai szennyeződés mindig akkor távolítható el a legkönnyebben, amikor még friss. Sok fáradtságot megspórolhatunk magunknak, ha a keletkező foltokat azonnal eltüntetjük.
- A konyhai gépek átfogó tisztítását időzíthetjük egy nagytakarításhoz is.
- Az újfajta közhiedelemmel ellentétben nincs szükség rengeteg tisztítószerre! Egy univerzális tisztítószer, mosogatószer, valamint ecet és szódabikarbóna bőven elegendő a konyhai szennyeződések kezelésére.
- Speciális felületek (pl. roszdamentes, cerán) tisztításánál legyünk körültekintőek. Ne kaparjuk, dörzsöljük erősen, inkább csak óvatosan, szivaccsal több ízben töröljük át. Ha nagyon nem akar eltűnni a folt esetleg bevethetünk speciális tisztítószereket is.
Kommentek