A kereskedelemben kapható bútor- és padlófényező szerek gyakran tartalmaznak fenolt, amely a levegővel érintkezve kemény, csillogó bevonatot képez - viszont használata után még napokkal később is irritáló gázokat bocsáthat ki. A fenol egyes emberek bőrét irritálja, sőt egyes állatkísérletek szerint kifejezetten rákkeltő.
Házi készítmények
A káros hatások megelőzése érdekében a fafelületek szépítéséhez próbáljuk ki az alábbi házi készítmények egyikét:
- Keverjünk össze fél teáskanál olíva olajat egy negyed csészényi ecettel; vagy
- 2 -3 rész növényi olajat 1 rész citromlével.
Amennyiben a víz foltot hagy a fa bútoron, azt só és növényi olaj fele-fele arányú keverékével könnyedén el tudjuk távolítani: vigyük fel a foltra, és hagyjuk nagyjából egy percig állni rajta, majd töröljük le. Az is hatékony megoldás lehet, ha fogkrémmel átdörzsöljük, majd nedves ronggyal letöröljük a keveréket. A rozsdafoltokat két rész só és egy rész citromlé keverékével tüntethetjük el könnyedén, majd ezután dörzsöljük szárazra a lekezelt felületet.
Készen vett bútorfényező
Amennyiben azonban szívesebben tisztítjuk a bútorainkat készen kapható bútorfényezővel, vásároljunk folyékony, palackos vagy pumpás flakonos kiszerelésű készítményt, és azt mindenképpen egy puha ronggyal vigyük fel a fafelületre. Ne vigyünk fel túl sok bútorfényt, és használat közben mindig viseljünk gumikesztyűt, valamint mindig szellőztessünk közben és utána.
Mikroszálas textíliák
Az otthonok nagy ellensége a por. Ennek egyik legfőbb oka, hogy a hagyományos textíliák elektromos töltést adnak a letisztított felületeknek, amelyek így azonnal magukhoz vonzzák a port. Így szinte végeláthatatlan az ellene való küzdelem. Ráadásul ha nem is portalanítjuk rendszeresen a felületeket a lerakódások is egyre nehezebben eltávolíthatóak, még abban az esetben is, ha különféle ápoló és tisztítószereket is bevetünk a ragyogó bútorok érdekében. Nem mellesleg nem árt tisztába lenni azzal a ténnyel, hogy ezen szerek maradéka is egy idő múlva porfogóvá válhat, ami folyamatosan növeli a felületek szennyeződését. Tehát elmondhatjuk, hogy ezen tisztítószerek helyett sokkal jobb és gyorsabb megoldást nyújtanak a különféle mikroszálas tisztító- és törlőkendőt.
Milyet érdemes venni?
Érdemes azonban inkább egy-egy jobb minőségű és kicsit drágább mikroszálas törlőkendőt beszerezni, ugyanis az olcsók nem kifejezetten hatékonyak, így az üvegtisztításhoz készült kendőt nem célszerű pl. fabútorhoz használni, és viszont.
A jobb minőségű mikroszálas törlőkendők ugyanis különböző feladatoknak és különböző felületekhez megfelelően lettek kialakítva. A legfőbb tulajdonságaikban ezen termékek azonosak, legfőképpen abban, hogy az ilyen típusú kendők rendkívül finom rostok millióiból épülnek fel, így képesek arra, hogy még a legmakacsabb szennyeződéseket is könnyedén fellazítsák és magukba zárják.
Ezen kendők mindig a tisztítandó felület és a szennyeződések mértékéhez igazodnak. Olyan szálkiképzésű textíliák, amelyek az éppen aktuális feladathoz szükséges tulajdonságokkal és tisztító hatással bírnak.
Jellemzőik
Fontos tulajdonságuk, hogy karc nélkül tisztítanak még a különlegesen kényes felületeken is. A parányi, elektrosztatikusan feltöltődő szálak pedig maguk közé zárják a por és egyéb szennyezőanyagok feldarabolt apró szemcséit és a baktériumokat. A legtöbb tisztítószert képesek kiváltani, ez alól csak az olyan szennyeződések alkotnak kivételt, amelyek csak szerves oldószerek segítségével távolíthatóak el. Ezeket előbb más eszközzel kell eltávolítani, majd utána törölhetjük át a száraz mikroszálas anyaggal.
95 fokon lehet mosni őket, ám a tisztításukhoz nem szabad öblítőszert akalmazni.
Vannak olyan kendők, amelyek általános célra készültek, ezek általában az olcsóbb változatok. Ám ahogy azt már korábban is említettem a minőségi gyártmányok általában célfeladatokat látnak el. Beszerezhetők polírozott fémtisztítására alkalmas és kétoldalas kivitelezésű törlőkendők, sőt erős tisztítású csíkokkal sávozott felületűek is. A méretük általában 30x30-40x40 cm-es, ám kesztyű és porolókefe formában is megvásárolhatóak.
Hogyan használjuk őket?
Nem szükséges túl sokszor, sőt sok esetben tilos is a mikroszálas termékeket tisztítószerekkel együtt használni, elég a kendőt benedvesíteni. Arra azonban ügyelni kell, hogy ne legyen túl nedves a mikroszálas textília.
A nedvesen átdörzsölt felületet pedig ajánlatos egy másik, száraz mikroszálas textíliával azonnal szárazra törölni. A letisztított terület ezt követően kevésbé vonzza a por.
Milyen felületeken használhatjuk a mikroszálas textíliát?
Mindenképpen érdemes eltérő szövésű kendőt használni az üveg- és egyéb sima felületek tisztításához, valamint mást a nyílt pórusú, és a felületkezelt fafelültekhez is.
A laminált, és magasfényű, vagy lakkozott anyagú bútorokat finom szálú kendőkkel kell letörölni, valamint ezen esetekben a nedvesítés is hasznos lehet.
Az üveg és más kényes felületek letörléséhez érdemes magas nedvszívó képességű mikroszálas kendőket beszerezni, amelyek képesek a tömegük akár 9-10-szeres vízmennyiségét is magukba szívni.
Miért érdemes mikroszálas kendőt használni?
A mikroszálas kendők rendszeres használatával nagyban csökkenthető a bútorok felületi elszennyeződése. A tisztításhoz pedig felesleges tisztítószereket használni. A törlőkendőket használat után érdemes mindjárt kiöblíteni, illetve kimosni, hogy minél több alkalommal használhassuk őket.
Kommentek