A só régóta ismert a konyha alapanyagai között, nélküle szinte egyetlen étel sem készülhet el. De mi van akkor, ha nem csak a konyhában szeretnénk felhasználni? Mutatunk neked néhány ötletet, hogy hogyan használhatod fel ezt az alapvető konyhai alapanyagot.
Odaégett edényre:
Az odaégett edényeket könnyebb lesz megmentened, ha a főzés végeztével egy kis sót szórsz az edénybe. Amikor a mosásra kerülne a sor, sokkal könnyebb dolgunk lesz vele.
Zsíros edényre:
Szórj bele az edénybe egy kis sót, majd egy kéztörlővel töröld át. Ezután egyszerűbb lesz a tisztítása.
Zománctisztítás:
Készíts egy pasztát két rész só és egy rész ecettel, majd ezzel tisztítsd a felületet. Ez a paszta kiválóan alkalmazható még kávéscsészék, teáscsészék és csaptelepek tisztításánál is.
Öntöttvas edényekhez:
Önts a serpenyőbe olajat, majd melegítsd fel egy kicsit, és adj hozzá néhány evőkanál durva sót. A kialakult masszának segítségével súrold át az edényt, majd öblítsd le meleg vízzel, és töröld szárazra.
Fürdőszobai csempére:
A zománctisztításhoz alkalmazott pasztát kisebb változtatással alkalmazhatunk csempe tisztításhoz is. 4 rész ecethez tegyél 1 rész sót, és tisztítsd meg ezzel a pasztával a kívánt felületet. Ez a paszta arány használható szőnyegtisztításhoz is. Dörzsöld bele a szőnyegbe, majd a száradás után porszívózd ki.
Sütőtisztítás:
Kiömlött valami a sütőre? Szórj rá só és fahéj keverékét. A só felszívja a nedvességet, a fahéj pedig remek szagűző. Kihűlés után egyszerűbb a tisztítása.
Fém eszközök tisztítása:
Acél, ezüst, ón és arany felületek és eszközök tisztítására is alkalmazható a só. Sót, lisztet és ecetet 1-1 arányban keverj el, majd a kapott pasztával és egy rongy segítségével dörzsöld át, hagyd állni egy órát, majd vízzel mosd le, és töröld át.
Rézfelületek tisztítása:
Egy fél citromnak nyomd ki a levét, majd keverd össze sóval. Ezzel a keverékkel töröld át a réz felületeket, majd töröld szárazra. Ez a keverék még a ruhákon lévő penész eltüntetésére is alkalmas. Dörzsöld bele a foltba, hagyd megszáradni, majd dobd be a mosásba.
Ezüsttisztítás:
Egy edény aljába tegyél egy darab alufóliát, önts bele vizet, a vízbe 1-1 evőkanál sót és szódabikarbónát tegyél, majd dobd bele az ezüstöt. Forrald fel, hagyd állni 5 percig, majd öblítsd át.
Házi rozsdamaró:
Készíts sóból, borkőből és vízből pasztát, kend be vele a kívánt felületet, hagyd megszáradni, majd töröld át alaposan.
Só + Szódabikarbóna:
A hűtőt nem csak hogy tisztíthatjuk ezzel az egyveleggel, hanem kiválóan alkalmazható szagtalanításra is. A fehérítő hatást is könnyen elérhetjük vele. Megsárgult ágyneműket tegyél egy nagy fazékba, tegyél hozzá 5 evőkanál sót, 1 evőkanál szódabikarbónát, forrald 15-30 percig, majd öblítsd ki hideg vízzel.
+1:
Ha sós vízben kimossuk a használt mosogatószivacsot, sokkal kevesebb szennyeződés és szag marad benne. A vágódeszkánál is beválik a sós-vizes tisztítás.
Kommentek